Audio-Technica ATH-A2000Z
Representing the next-generation of Audio-Technica’s Art Monitor series, the ATH-A2000Z high-fidelity headphones deliver unrivalled audiophile quality performance with exquisite sound purity. Featuring newly designed 53mm drivers, hand-assembled in Japan, that deliver clear, natural high-resolution audio reproduction, and pure-titanium housings with an elegant polished metallic finish.
SKU
ATH-A2000Z
Köp nu, betala med
Type Closed-back dynamic. Bobbin-wound OFC7N voice coil. Permendur magnetic circuitry
Driver Diameter 53mm
Frequency Response 5 – 45,000Hz
Maximum Input Power 2,000mW
Sensitivity 101dB/mW
Impedance 44 ohms